Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 278 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

64. Spotkanie OKZ PZF "Kolejnictwo" - GLIWICE, 13.04.2014 (relacja)

piątek, 30 maja 2014 19:28

Wiosenne spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Zainteresowań PZF „Kolejnictwo” im. Ernesta Adama Malinowskiego, które odbyło się 13 kwietnia tego roku miało numer 64-ty i przejdzie do historii Klubu z dwóch a może nawet trzech powodów. Po pierwsze odbyło się po raz pierwszy w Gliwicach a tak na marginesie w ogóle dopiero trzeci raz na Śląsku. Wcześniej „filateliści-kolejarze” byli  w Tarnowskich Górach na zaproszenie nieodżałowanego członka naszego Klubu śp. Franciszka Sołgi oraz w Katowicach gdzie rolę gospodarza sprawował prof. Marek Sitarz. Drugą ciekawostką jest to, że po raz pierwszy zostało  zorganizowane w terminie niedzielnym zaś trzecią - że była to Niedziela Palmowa !!! Na miejsce pierwszego tegorocznego spotkania, które rozpoczęło się punktualnie o godzinie 11.00 został wyznaczony Młodzieżowy Dom Kultury mieszczący się w Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Barlickiego 3.

Główną okazją do „zlotu” w mieście nad Kłodnicą było 120-lecie tramwajów na Górnym Śląsku, które swoją historię rozpoczęły pisać w 1894 roku właśnie w Gliwicach. Nie mogło więc być inaczej i praktycznie całe spotkanie  poświęcone było temu zagadnieniu. Na zaproszenie organizatorów Adama Szulera i Józefa Jakubiny pozytywnie odpowiedział prezes Klubu Miłośników Transportu Miejskiego z Chorzowa-Batorego Jakub Drogoś który wygłosił bardzo ciekawą prelekcję na temat historii śląskich tramwajów od samego początku ich powstania (a nawet wcześniej, bo opowiedział także o tym jak zrodziła się ta idea w ogóle) do czasów teraźniejszych. Całość była okraszona wyświetlanymi na ekranie zdjęciami oraz rycinami wykonanymi przez samego autora wykładu. Po pasjonującej 70- minutowej tramwajowej podróży pierwsza część spotkania dobiegła końca i została zarządzona przez prezesa Klubu Krystiana Żurawskiego przerwa, którą wszyscy wykorzystali na wymianę walorów bądź też zaopatrzenie się w pamiątkowe wydawnictwa ze spotkania. Tym razem nie było datownika okolicznościowego, ale o tym będzie później. 

W zamian wszystkim przypadła do gustu kartka okolicznościowa z parowozem tramwajowym na tle tramwaju konnego oraz 2 spersonalizowane znaki opłaty pocztowej, z których jeden był stricte tramwajowy a drugi przedstawiał miejsce spotkania.

Warto także wspomnieć o drugim gościu specjalnym, którym był modelarz Krzysztof Kubicki ze Strzelec Opolskich. Na ustawionych z przodu sali stołach prezentował swoje modele, na które składały się wszelakiego rodzaju lokomotywy i wagony. Frajdy było co nie miara jak pociągi żwawo poruszały się po torach i rozlegał się pisk gwizdka. Cieszyły się nie tylko małe skrzaty, które towarzyszyły rodzicom, ale także z twarzy dorosłych uśmiech nie schodził, gdy przyglądali się tym staranie wykonanym i zarazem bardzo drogim „zabawkom”.

Druga cześć spotkania była poświęcona sprawom bieżącym klubu, które głównie dotyczyły współpracy na linii filateliści – Poczta Polska. Okazja ku temu była znakomita, bowiem jednym z gości była p. Karolina Kolenda z Regionalnego Biura Filatelistyki i Handlu Poczty Polskiej w Katowicach. Padło wiele trudnych pytań. Głównie wszyscy byli ciekawi, dokąd PP zmierza i co chce osiągnąć swoim postępowaniem windując cenę kartek beznominałowych na absurdalny wręcz poziom 1,50 zł gdzie cena druku to maksymalnie ok. 40 gr. Dlaczego nastawili się na maksymalny zysk emitując wszystkie znaczki w małych arkusikach i bardzo wysokich nominałach zapominając o tym, że filateliści potrzebują znaczków w aktualnie obowiązującej taryfie (pomijamy tu zwykłe znaczki obiegowe). Dlaczego zaprzestano zwalniania z opłat za stosowanie datownika okolicznościowego, którego cena wahająca się w okolicach 1000 zł jest barierą nie do przeskoczenia dla środowiska filatelistycznego. Czyżby zapomniano o profitach z tytułu sprzedaży znaczków, które filateliści kupują na ofrankowanie takich walorów i  w większości ich nie wysyłają, przez co PP zarabia nie wykonując usługi doręczenia przesyłki? Oczywiście wszyscy zdaliśmy sobie sprawę z tego, że p. Karolina jest najmniej winna takiej sytuacji a nie innej jednak wszyscy doszli do wniosku, że w Centrali PP potrzeba osoby, która „czuje” filatelistykę a nie tylko zna się na zarabianiu pieniędzy dla firmy. Bowiem czasami więcej i taniej sprzedać wcale  nie oznacza mniej zarobić, ale wręcz przeciwnie. Ostatnim akordem spotkania było zaproszenie członków Klubu do Tczewa wystosowane przez prezesa K. Żurawskiego w imieniu nieobecnego organizatora jesiennego spotkania – Adama Murawskiego. Liczymy, że frekwencja będzie tam nie gorsza niż w Gliwicach, bo sala MDK była wypełniona po brzegi a o to były największe obawy.  

 


Podziel się
oceń
4
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

środa, 24 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 432 733  

LOGO KLUBU

OKZ PZF "Kolejnictwo" im. E.A.Malinowskiego

Zarząd Klubu

KRYSTIAN ŻURAWSKI - prezes, ARTUR MARSY - wiceprezes, PIOTR TOPOLSKI - wiceprezes, ADAM SZULER - sekretarz (moderator strony), ARKADIUSZ REJTER, ANDRZEJ NOSAL - członkowie zarządu

Kalendarz

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1432733
Wpisy
  • liczba: 252
  • komentarze: 1503
Galerie
  • liczba zdjęć: 0
  • komentarze: 0
Punkty konkursowe: 100
Bloog istnieje od: 3464 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Money.pl

Pytamy.pl