Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 277 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

63. Ogólnopolskie Spotkanie OKZ PZF "Kolejnictwo" - Jarocin, 05.10.2013 (fotorelacja)

poniedziałek, 21 października 2013 12:09

Fotorelacja z 63. Ogólnopolskiego Spotkania OKZ PZF "Kolejnictwo" im. Ernesta A. Malinowskiego w Jarocinie w obiektywie Ryszarda Smulkowskiego.

 

2013.10.05 JAROCIN (120).JPG

Miejsce spotkania - Rynek, Ratusz

 

2013.10.05 JAROCIN (162).JPG

Stoją: Tomasz Gąsłowski (gospodarz spotkania) i Krystian Żurawski (prezes)

 

2013.10.05 JAROCIN (165).JPG

Widok ogólny na salę. Jak zwykle wolnych miejsc brak

 

2013.10.05 JAROCIN (186).JPG

Stoisko PP cieszyło się dużym zainteresowaniem. Tutaj paniom "zawraca w głowie" Artur Marsy :-)

 

2013.10.05 JAROCIN (185).JPG

Wspólnie zdjęcie uczestników spotkania


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

63. Ogólnopolskie Spotkanie OKZ PZF "Kolejnictwo" - Jarocin, 05.10.2013 (relacja)

czwartek, 17 października 2013 17:50

5 października 2013 roku w Jarocinie, Okręg Kaliski PZF, odbyło się 63.Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Zainteresowań PZF "KOLEJNICTWO" im. Ernesta Adama Malinowskiego.

Tym razem miłośnicy tematyki transportu szynowego na znakach pocztowych zawitali do niewielkiego miasta nad Lipówką. Pierwsi uczestnicy zjazdu pojawili się, w zawsze gościnnych murach miejscowego Ratusza, już o godzinie 9:30. Czas do oficjalnego rozpoczęcia klubowych obrad wypełniło zwiedzanie stałej ekspozycji Muzeum Regionalnego. Ze zrozumiałych względów, najbardziej oblegano gabloty poświęcone jarocińskiemu węzłowi kolejowemu. Żywo komentowano prezentowane eksponaty, zwracając szczególną uwagę na pocztówki z przełomu XIX i XX wieku. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się plan stacji kolejowej oraz dokumenty związane z ruchem pociągów.

Dzięki uprzejmości Sebastiana Pluty, dyrektora placówki, na potrzeby spotkania została udostępniona jedna z muzealnych sal. Organizatorzy zadbali także o drobny poczęstunek. Gdy na stole pojawia się ciasto domowego wypieku oraz świeżo parzona kawa to łatwiej budować rodzinną atmosferę.

Po godzinie 10:00 w Ratuszu pracownice z Poczty Polskiej uruchomiły stoisko, na którym oferowały walory filatelistyczne wydane z okazji przypadającej 1 października 2013 roku 125.rocznicy uruchomienia linii kolejowej Jarocin - Leszno. Na będącej w sprzedaży okolicznościowej kopercie, o nakładzie 250 szt. w części ilustracyjnej, zamieszczono reprodukcję fragmentu starej pocztówki. Przedstawia ona budynek jarocińskiego dworca, widok z początku XX wieku. Powyżej wydrukowano tekst 63. Spotkanie OKZ "Kolejnictwo" im. Ernesta A. Malinowskiego Jarocin Poznański 05.10.2013. Obok znalazły się odbitki stempli ambulansów kolejowych kursujących na linii Jarocin - Leszno i Leszno - Jarocin. To na pamiątkę czasów, gdy w skład pociągów wchodziły wagony pocztowe. Pracujący w nich urzędnicy przyjmowali oraz nadzorowali przewóz listów, paczek i innych przesyłek. Całość uzupełniają: napis informujący o podstawie emisji waloru oraz herby miast połączonych drogą żelazną. Na karcie pocztowej wydrukowanej w tysiącu egzemplarzy utrwalono nazwy stacji kolejowych leżących na szlaku Jarocin - Leszno. Informację wzbogacono o kilometraż poszczególnych odcinków trasy. Podobnie jak w przypadku koperty w górnej części znalazł się tekst: 125.rocznica uruchomienia linii kolejowej Jarocin - Leszno 1.10.1888 -1.10.2013 wraz z herbami miast. Była również gratka dla miłośników listów rejestrowanych. Miejscowy urząd pocztowy od 1 października stosował ozdobny znak polecenia "R" upamiętniający opisywany jubileusz. Nakład waloru 1.000 szt. Każdy chętny mógł zatem wzbogacić swoją kolekcję wysyłając list rejestrowany zaopatrzony w taką pamiątkową "erkę". Dodatkowo Poczta Polska przygotowała okolicznościowy datownik ze stałą datą. Motyw graficzny stempla to rysunek parowozu na torach z towarzyszącym mu semaforem oraz żurawiem wodnym (nalewaniem). Na datowniku hasło: 125.rocznica uruchomienia linii kolejowej Jarocin - Leszno 1.10.2013 Jarocin Poznański 1. Miejscowi kolekcjonerzy przygotowali znaczek z serii "Róże w hafcie polskim" o nominale 1,30 zł. z personalizowaną przywieszką, na której umieszczono motywy zaczerpnięte z datownika. Wszystkie okolicznościowe wydawnictwa zaprojektowali Adam Szuler i Tomasz Gąsłowski. Pocztowcy zabezpieczyli również tematyczne znaczki opłaty emisji "Zabytkowe parowozy" oraz całostki z serii "Koleje wąskotorowe w Polsce". W tak sprzyjających warunkach i ciepłej koleżeńskiej atmosferze czas płynął bardzo szybko.

Zgodnie z wcześniej przyjętym planem o godzinie 11:30 oficjalną część zjazdu otworzył prezes OKZ "Kolejnictwo" Krystian Żurawski. Na początek przedstawił gości reprezentujących władze Okręgu Kaliskiego PZF: Jerzego Bielawskiego, prezesa i Andrzeja Stefaniaka, skarbnika. Następnie serdecznie powitał wszystkich uczestników jarocińskiego mitingu. Po tym wstępie głos zabrał gospodarz uroczystości Tomasz Gąsłowski, który w imieniu organizatorów raz jeszcze przywitał gości i "klubowiczów". Piszący te słowa podkreślił, że sobotni zjazd to pierwsze spotkanie miłośników tematyki kolejowej na znakach pocztowych w miejscowości położonej na terenie dawnego województwa kaliskiego. Wysoka frekwencja, przybyło bowiem 27 osób, świadczy o tym, że warto uwzględniać nawet małe miasta jako potencjalne lokalizacje koleżeńskich spotkań. Potwierdza się zasada, że zainteresowanie budzą miejsca, które dotychczas były pomijane w klubowym kalendarzu imprez. Pomysł by spróbować umówić się poza dużymi, znanymi ośrodkami nie musi być z góry skazany na niepowodzenie. Często wystarczy zaproszenie, chęci i słoneczny dzień, by wybrać się nawet w najdalszą podróż.

Następnie głos zabrał Jerzy Bielawski. Podziękował za możliwość uczestniczenia w sobotnich obradach. W kolejnych słowach nawiązał do drugiego członu nazwy Jarocin, jaka widnieje na pocztowych datownikach eksploatacyjnych. Określenie Jarocin Poznański może sugerować, że miejscowość należy do Okręgu Wielkopolskiego naszego związku. Tymczasem Jarocin położony jest na terenie dawnego województwa kaliskiego i to determinuje przynależność związkową lokalnych kół zrzeszających miłośników znaczka. Dalej przypomniał o tym, że filateliści z Okręgu Kaliskiego byli już kilkakrotnie gospodarzami zjazdów innych klubów zainteresowań działających w ramach Polskiego Związku Filatelistów. Pięciokrotnie spotykali się członkowie i sympatycy kolekcjonujący znaki polecenia. "R" w Ostrzeszowie i raz Kaliszu. W tym ostatnim mieście trzykrotnie swój zjazd odbyli tematycy zrzeszeni w Klubie "Św. Gabrielu". Na koniec, Jerzy Bielawski życzył wszystkim uczestnikom realizacji planów i zamierzeń związanych z kolekcjonowaniem walorów ukazujących piękno transportu szynowego. Po tym, nagrodzonym oklaskami przemówieniu, głos zabrał ponownie Krystian Żurawski, który przekazał na ręce gościa komplet klubowych roczników opisujących "naszą działalność". Prezes OKZ "Kolejnictwo" żartobliwie zauważył, że miejsce tegorocznego 63.spotkania było chyba zapisane w gwiazdach. Wskazywać na to może fakt, że dwie pierwsze cyfry oznaczenia kodowego Jarocina to także liczba 63. Po chwili prowadzący obrady zarządził przerwę, podczas której wykonano pamiątkowe zdjęcia. Na grupowych fotografiach zostali utrwaleni wszyscy uczestnicy sobotniej imprezy. Ich uśmiechnięte twarze potwierdzą doskonałą atmosferę panującą tego dnia w jarocińskim Muzeum Regionalnym. Kolejne minuty wolnego czasu spożytkowano na ostatnie zakupy walorów na stoisku pocztowym. Wysyłano także pozdrowienia do tych osób, które nie mogły być obecne na zjeździe. Pamiętano o tym, że przesyłki z okolicznościowym stemplem sprawiają radość każdemu adresatowi o kolekcjonerskim zacięciu. Ostatnią część spotkania wypełniło omówienie spraw bieżących.

Prezes Krystian Żurawski przedstawił nowości wydawnicze związane z tematyką kolejową na znakach pocztowych. Poinformował zebranych o nowej książce przygotowywanej przez Kol. Jana Gerasa. Zostaną w niej zamieszczone i opisane odbitki z frankownic, użytkowanych przez podmioty związane z transportem szynowym. Ciekawym uzupełnieniem pozycji będą frankatury mechaniczne tych firm i instytucji, które są położone przy placach i ulicach: kolejowych, torowych, dworcowych itp. Kryterium doboru jest nazwa jednoznacznie kojarząca się z infrastrukturą niezbędną do ruchu tramwajów i pociągów. Na koniec, prowadzący obrady odczytał propozycje do kalendarza klubowych spotkań. W kolejnych latach odwiedzimy: Tczew, Warszawę i Bydgoszcz. Szczegóły zostaną zamieszczone w "Aktualnościach". Po tych słowach zjazd został oficjalnie zamknięty, a uczestnicy rozjechali się do domów.

W uzupełnieniu warto dodać, że osoby, które w dniu 5 października nie dotarły na jarociński Rynek dalej mają szansę zaopatrzyć się w pamiątkowe wydawnictwa filatelistyczne związane ze 125.rocznicą uruchomienia linii kolejowej Jarocin - Leszno. Mogą je zakupić w Urzędzie Pocztowym nr 1 w Jarocinie przy Al. Niepodległości 13. Sprzedaż kopert i kart prowadzona będzie do wyczerpania nakładu, a data graniczna stosowania okolicznościowego stempla to 28 października 2013 roku.

 

                                                                                              TOMASZ GĄSŁOWSKI


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Okręgowa Wystawa Filatelistyczna "Łódź 590"

poniedziałek, 07 października 2013 10:23

W tym roku przypada 590 rocznica nadania praw miejskich Łodzi. Król Władysław Jagiełło lokował miasto w dniu św. Marty 29 lipca 1423 roku, w Przedborzu. Z tej okazji Polski Związek Filatelistów Zarząd Okręgu w Łodzi wraz z Muzeum Miasta Łodzi, Pocztą Polską S.A. i Partnerem wystawy - Firmą Dalkia Łódź organizuje Okręgową Wystawę Filatelistyczną "Łódź 590". Patronat Honorowy nad wystawą objęła Pani Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 10 października o godzinie 13.00, natomiast palmares 20 października o godzinie 13.00

Wystawa czynna będzie od 10 do 20 października w Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Poznańskiego) przy ul. Ogrodowej 15, w godzinach pracy Muzeum.

- Poniedziałek w godz. 10.00 - 14.00

- Wtorek w godz. 10.00 - 16.00

- Środa w godz. 14.00 - 18.00

- Czwartek w godz. 10.00 - 16.00

- Piątek nieczynna

- Sobota w godz. 11.00 - 18.00

- Niedziela w godz. 11.00 - 18.00

Atrakcją Wystawy będzie stoisko pocztowe w dniu otwarcia i zamknięcia wystawy, okolicznościowy datownik, kartka, koperta oraz stoisko Ogólnopolskiego Klubu Zbieraczy Frankatur Mechanicznych "Frankotyp". Pokaz zbiorów Młodzieżowego Koła PZF "Kubuś". Serdecznie zapraszamy.

Na wystawie znalazło się kilkadziesiąt eksponatów zarówno dorosłych filatelistów jak i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów. Z eksponatów związanych bezpośrednio z Łodzią wymienić należy wielokrotnie nagradzany zbiór "Historia poczty w Łodzi 1824-1918" oraz "Łódź na znakach pocztowych".

Dwa inne eksponaty wiążą się z przeszłością włókienniczej Łodzi, pokazują produkcję wyrobów włókienniczych oraz wiele szczegółów technologicznych tego przemysłu.

Eksponat "Historia Legionów Polskich (1914-1917) na znaczkach pocztowych" to zbiór, który precyzyjnie łączy filatelistykę z historią Legionów i dążeniem Polski do niepodległości w 1918 r. W innym eksponacie zilustrowano znaczkami wydarzenia II Wojny Światowej oraz okres okupacji kraju. Z zakresu historii poczty pokazano eksponaty, które dotyczą poszczególnych miast, m.in. Tomaszowa Mazowieckiego. Najliczniej reprezentowana jest na wystawie klasa zbiorów tematycznych, gdzie można zobaczyć eksponaty związane ze sportem od czasów starożytnych do współczesności. Pokazane są również mistrzostwa świata w różnych dyscyplinach, np. w piłce nożnej. Tradycyjnie fauna i flora ziem polskich pokazana jest w licznych eksponatach, w tym oryginalne tematy jak np. "rasy koni", czy "sztuka łowiecka z wykorzystaniem sokołów". W tej klasie znajdują się również eksponaty związane z turystyką, np. spływ kajakiem z biegiem Wisły, lub Tatry jako obiekt turystyczny. Jeszcze inne tematy w tej grupie to architektura, transport oraz nauka, w eksponacie "świat matematyki" możemy sprawdzić ile pozostało nam wiadomości ze szkolnej edukacji. W klasie zbiorów tradycyjnych pokazano walory począwszy od pierwszego polskiego znaczka z 1860 r. poprzez okres "nadrukowy" na znaczkach zaborców, do wydań po reformie walutowej W.Grabskiego. Okres powojenny prezentowany jest w specjalizowanym zbiorze "Polska 1944-1952".

Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy.


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

63. Ogólnopolskie Spotkanie OKZ PZF "Kolejnictwo" - Jarocin, 05.10.2013

środa, 02 października 2013 10:37

W najbliższą sobotę 5 października spotkamy się po raz 63 w historii naszego klubu. Tym razem miejscem spotkania będzie Jarocin Poznański a gospodarzem "imprezy" Kol. Tomasz Gąsłowski. Sala mieści się w Muzeum Regionalnym i znajduje się w Ratuszu na Rynku. Będzie dostępna od godziny 9.30. 

Na spotkaniu będzie czynne stoisko Poczty Polskiej na którym będzie dostępny datownik okolicznościowy, R okolicznościowa, kartka beznominałowa i koperta. Kolega Tomek przygotował dodatkowo znaczek z personalizowaną przywieszką.

 

125 lat linii kolejowej Jarocin-Leszno - datownik.jpg

 

1069901_579407645434271_1945270359_n.jpg

 

125 lat linii kolejowej Jarocin-Leszno - kartka.jpg

 

125 lat linii kolejowej Jarocin-Leszno - koperta.jpg

 

125 lat linii kolejowej Jarocin-Leszno - zn. personal..jpg


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

środa, 24 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 432 754  

LOGO KLUBU

OKZ PZF "Kolejnictwo" im. E.A.Malinowskiego

Zarząd Klubu

KRYSTIAN ŻURAWSKI - prezes, ARTUR MARSY - wiceprezes, PIOTR TOPOLSKI - wiceprezes, ADAM SZULER - sekretarz (moderator strony), ARKADIUSZ REJTER, ANDRZEJ NOSAL - członkowie zarządu

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1432754
Wpisy
  • liczba: 252
  • komentarze: 1503
Galerie
  • liczba zdjęć: 0
  • komentarze: 0
Punkty konkursowe: 100
Bloog istnieje od: 3464 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Money.pl

Pytamy.pl